пʼятницю, 25 червня 2021 р.

Скрижалі пам’яті: Конституція України

     ЇЇ назвуть «конституційна» - ту ніч 1996 року, 28 червня. Рівно 25 років тому саме в ніч на 28 червня було ухвалено Конституцію України. Сталася ця подія на п’ятий рік після проголошення незалежності і наша країна була останньою з колишніх  радянських республік, яка прийняла нову Конституцію. Та у скарбниці вітчизняної та світової політико-правової думки існує документ, який називається Перша Конституція України, або ж Конституція Пилипа Орлика, Бендерська конституція, Козацька конституція, або ж Конституція України 1710 року. 5(16) квітня 1710 року на зборах козацтва біля містечка Тягина на правому березі річки Дністер (турецька назва — Бендери, нині це територія Молдови) було укладено документ під назвою «Пакти і Конституція прав і вольностей Війська Запорозького». Сучасна поширена назва «Конституція» походить від дослівного перекладу латинської назви оригінального документу: Pacta et Constitutiones legum libertatumque exercitus zaporoviensis (Пакти і Конституція прав і вольностей Війська Запорозького).

Документ складався з 16 пунктів і гетьманської присяги.  Мав вступ, який  містив історичний екскурс– від стародавніх часів до виступу гетьмана Івана Мазепи проти московського царя на боці шведського короля. Відзначалося, що Московське царство порушило свої зобов’язання, хоче ліквідувати привілеї Війська Запорозького та “накласти рабське ярмо на вільний народ, який нікому не дозволяв себе завоювати силою зброї”.У перших статтях визначили державну релігію– православ’я, кордони й основи зовнішньої політики.

Шість статей Конституції спрямовані проти зловживання владою і на боротьбу з корупцією. Цей термін вживають в написаному староукраїнською мовою оригіналі тексту. Зокрема гетьманові заборонялося “на свій персональний пожиток використовувати військовий скарб, а задовольнятися лише своїми оброками та приходами, які кладуться на булаву та його гетьманську особу”.  Були в тій Конституції і статті, які ще 300 років тому могли б закласти добрі підвалини розвитку Української держави. Мова йшла і про кордони, і про армію, і про суд та столицю, і про зовнішню політику.

 Конституція називає сучасну територію України Мала Русь, Військо Запорізьке, Україна.

Україномовний оригінал Конституції було віднайдено у Російському державному архіві давніх актів співробітниками Центрального державного історичного архіву України у жовтні 2008 року. Віднайдений комплекс документів включає оригінальний текст Конституції, складений староукраїнською мовою, а також оригінальний підтверджувальний диплом Карла ХІІ на обрання Пилипа Орлика гетьманом. Автентичність цих документів підтверджується власноручним підписом гетьмана Пилипа Орлика та печаткою Війська Запорозького на рожевому воску з червоною стрічкою, а також власноручним підписом шведського короля Карла ХІІ на підтверджувальному дипломі і місцем, де раніше була королівська печатка, що, на жаль, не збереглася.

Латиномовна копія Конституції ХVIII століття зберігається в Національному архіві Швеції (тека «Справи Козаччини»). До архіву документ потрапив після розкопок на сільськогосподарських угіддях. Його знайшли у глиняному горщику, згорнутим у сувій. На думку шведських учених, документ переписав Пилип Орлик для вручення дипломатам європейських держав. Його готували для транспортування, але через певні обставини закопали.

Під час візиту до Швеції  п’ятий президент України Петро Порошенко мав нагоду потримати в руках той історичний документ.

Конституція Пилипа Орлика 1710 року – перша в світі, що регламентувала права васала та його підлеглих.  На жаль, написана в умовах вигнання, вона є Конституцією, яка не відбулася.  Але, залишається першою Конституцією у світі. Вона ж-бо старша за Конституцію Америки (прийнята в 1787 році) та Конституції Франції та Польщі (прийняті у 1791 році).  Нам є чим пишатися!

Лариса Денисенко, Олександр Ільков, Андрій Стельмащук та Альона Шуліма написали книжку, яка є у фонді міської бібліотеки для дітей та юнацтва і має назву «Я І КОНСТИТУЦІЯ». Це –унікальне видання для дітей, яке розповість про Конституцію зрозумілою мовою для кожної дитини. «Конституція як компас?» Так! Відкривай книжку – і рушай у правильному напрямку!

З Днем Конституції, Україно!

Немає коментарів:

Дописати коментар