середу, 22 травня 2019 р.

Ми проти куріння! Ми – здорове покоління!

«Тютюн завдає шкоди тілу,
 руйнує розум, отупляє цілі нації».
                                   Оноре де Бальзак.

31 травня відзначається Всесвітній день боротьби з палінням, який прийнятий у 1987 році Всесвітньою організацією охорони здоров'я. В цей день по всьому світу проходять антитютюнові акції.
У березні 2006 року Верховна Рада України ратифікувала Рамкову конвенцію ВООЗ з боротьби проти тютюну. Конвенція зобов'язує учасників вживати конкретних заходів, спрямованих на подолання тютюнової пандемії. Причиною появи боротьби з тютюнопалінням є передчасна смертність та хвороби в усьому світі, яким людство здатне запобігти.22 травня в рамках Всесвітнього дня боротьби з палінням у центральній міській бібліотеці традиційно пройшов відео-урок «Курити вже не модно! Бути здоровим – модно, стильно та сучасно!» на який запросили учнів дев'ятого  класу ЗОШ №4.

Бібліотекарі Сембратович С. та Акулова В. розповіли, що на сьогоднішній день, за даними звіту Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), від вживання тютюну щороку помирає понад 5 мільйонів людей; очікується, що до 2030 року ця цифра зросте до 8 мільйонів смертей щорічно. У Європейському регіоні тютюн винен у смерті близько 1,6 мільйона людей на рік.

На нашій планеті палять приблизно 1,3 мільярди людей. Кожні 6 секунд у світі через тютюн вмирає приблизно одна людина, тобто відбувається кожен десятий випадок смерті серед дорослих. За 1 секунду на Землі викурюється 300 000 сигарет. Тютюн вбиває майже половину людей, які його споживають.

В Україні палить близько 11,5 млн. жителів, з них — 9,1 млн. чоловіків та 2,5 млн. жінок. У відсотковому відношенні — 60% і 11,2%, відповідно. Приблизно третина населення у віці від 18 до 25 років — є постійними курцями. Більш, як половина всіх курців свою першу сигарету викурили у віці до 12 років.
Відомо, що нікотин ускладнює протікання деяких хвороб, таких як: атеросклероз, гіпертонічна хвороба, гастрит та інші. А при таких захворюваннях, як виразка шлунку, тромбофлебіт, інфаркт міокарду одужання не можливе без відмови від паління.
Якщо куріння тютюну так небезпечне для здоров’я дорослої людини, то для організму дитини ця небезпека збільшується в декілька разів. Велика шкода причиняється майбутній дитині, якщо вагітна жінка полюбляє курити. Доведено, що маса тіла дітей, народжених жінками, які курили під час вагітності, в середньому на 150 – 240 г. менша ніж маса тіла дітей тих матерів, які не курили. У вагітних, які курять в 2 – 3 рази частіше бувають передчасні роди.
Поговоривши про шкідливість куріння, учні дізнатись: звідкіля до нас прийшло тютюнокуріння, його коріння, його історія. Звичка куріння виникла ще з 2000 року до нової ери, коли американські індіанці вдихали дим, що виникав при розпалюванні листків рослини Nicotiana tabacum. У звичному для нас вигляді тютюн з’явився в Європі у XV столітті. 12 жовтня 1492 року іспанська флотилія, яку очолював Христофор Колумб, припливла до невідомого острова, який вони вважали східним берегом Індії. Коли члени екіпажу висадилися на сушу, їх зустріли місцеві жителі — аборигени, які випускали з рота дим, після того як втягували його з рулонів скрученого тютюнового листя. Ці рулони іспанці називали «сигаро». Із 1492 року Старий Світ потрапив в залежність від куріння. І з цього моменту тютюн підкорив  все людство…
Упродовж заходу діти переглянули слайд-презентацію та відео. Наочна реклама у боротьбі з палінням реально спрацьовує. Присутні особливо були вражені від перегляду відео «Що відбувається з легенями після паління», на якому досліджувався вміст легень після паління. Дослідники експерименту до справжніх свинячих легень під єднали сім цигарок, а потім їх запалили. Це був справжній жах, коли по завершенні експерименту розрізали трахею та легені, то вони виявились почорнілими й покритими слизом. І недаремно: тютюновий дим складається більше ніж з 4000 хімічних сполук, більше 40-а із них викликають рак, а також декілька сотень отрут, включаючи нікотин, ціанід, миш’як, формальдегід, вуглекислий газ та інші. В диму цигарки присутні радіоактивні речовини: полоній, свинець, вісмут. Пачка цигарок в день – 500 рентген опромінення за рік! Температура тліючої цигарки 700 – 900 градусів! Легені курця зі стажем – чорна, гниюча маса.
Напевно багатьом після перегляду такого видовищного відео не скоро захочеться запалити.
Наприкінці заходу діти взяли участь у флешмобі «Ми проти куріння!».
Бібліотекарі побажали школярам уникати поганих звичок, надали поради щодо здорового способу життя та рекомендували не починати або припинити курити.
Не пробував курити — не кури!
Цигарка — ворог для твоїх думок,
Зруйнує все в тобі — і навіть мрії.
Вона призводить до тяжких хвороб
І на майбутнє не дає надії.
Сам не кури і друзів відмовляй,
Нехай вони забудуть згубну звичку.
І все життя ти просто пам'ятай —
Прекрасне не в цигарці й запальничці!

Немає коментарів:

Дописати коментар