пʼятницю, 29 квітня 2016 р.

До України пригорнусь...

29 квітня в центральній бібліотеці відбувся 1-й етап Обласного конкурсу поетів-аматорів Херсонщини "До України пригорнусь...", присвячений 25-й річниці Незалежності України. В конкурсі взяли участь 16 поетів-аматорів міста. Кращі твори надіслані на 2-й етап конкурсу в м. Херсон ...
Журі 1-го етапу конкурсу 

середу, 27 квітня 2016 р.

В долонях степу і Дніпра

26 квітня у міській бібліотеці для дітей відбулася презентація інноваційного проекту для учнівської молоді «Обласний профіквест: В долонях степу і Дніпра», який проводиться з метою сприяння національно-патріотичному вихованню дітей старшого шкільного віку шляхом підвищення їх поінформованості про соціальний та економічний розвиток рідного краю, його природні ресурси, історичну та культурну спадщину.
До бібліотеки завітали: спеціаліст міського Центру зайнятості Гладченко Ольга Миколаївна, директор Новокаховської ЦБС Петрова Людмила Миколаївна, керівник громадської агенції регіонального розвитку Таврійського об’єднання територіальних громад Ярмій Павло Олексійович та «головні герої» дійства – учні 3(7)-А класу Новокаховської гімназії разом зі своїм класним керівником - Тихомировою Тетяною Сергіївною.
Після офіційного відкриття та знайомства з гостями та організаторами проекту, діти – майбутні учасники переглянули презентацію та прослухали інформацію про минулий проект «Профістарт: юні обирають майбутнє» і ознайомилися із завданнями, які стоятимуть перед ними.
Після цього відбулося бліц-опитування квест-команди. Приємно вразило те, що діти налаштовані на роботу, творчі та натхненні майбутніми дослідженнями і, головне, впевнені у своєму успіхові.
Додав їм впевненості виступ гостя заходу – Ярмія П.О, який зараз приймає участь у підготовці до Таврійського туристичного конгресу, що відбудеться в Новій Каховці 13-15 травня за підтримки департаменту зовнішньої економічної діяльності, туризму та курортів Херсонської обласної державної адміністрації, який є одним із співорганізаторів обласного профіквесту для учнівської молоді.
Павло Олексійович показав презентацію, складену для майбутніх учасників туристичного конгресу, в якій розкрита туристична привабливість нашого міста. Дякуючи Ярмію П.О., і гості заходу, і квест-команда мають тепер заданий вектор роботи у проекті та знають, що показати  потенційним туристам, які приїдуть до Нової Каховки.
У читальній залі бібліотекарі організували книжкову виставку-інформацію «Найбільш привабливі екскурсійні маршрути Нової Каховки».
Саме біля цієї виставки міська бібліотека для дітей представляє профі-квест-команду, яка буде досліджувати туристичну привабливість рідного міста в обласному профіквесті «В долонях степу і Дніпра».


вівторок, 26 квітня 2016 р.

Запрошуємо на гостинну Херсонщину

Ви бували на Херсонщині? Ні? А нам  випало щастя народитися тут, в мальовничому куточку на півдні України.
26 квітня члени клубу «Краєзнавець» міської бібліотеки №2 вирушили в краєзнавчу подорож «Херсонщина туристична». І подорож була до лісу, адже на Херсонщині знаходиться самий великий в світі рукотворний ліс – 100 тисяч га.  А ще на Херсонщині сама велика в Європі пустеля – Олешківські піски, сама велика в світі коса – Арабатська стрілка, найбільший в Європі – безлюдний острів Джарилгач. І ще дуже багато цікавого.
Ви зацікавились? Запрошуємо на гостинну Херсонщину!!!


А ще користувачі бібліотеки та гості міста, що завітають до міської бібліотеки №2 можуть дізнатися багато цікавого про Херсонщину, переглянувши документи, що представлені  на книжковій виставці  «Херсонщина туристична».

Можливість самовираження

Нещодавно відбулася лабораторія читацького смаку «Безмежний світ жіночої поезії» у літературно-музичному клубі «Натхнення» юнацької бібліотеки. 
Як сказала Алла Багряна: «Феміністки відстоювали свої права, пост-феміністки відновлюють права людини. В цьому головна відмінність між цими течіями». Не ми поділили світ на жінок і чоловіків, і не нам доводити, що між ними немає різниці. Ми – за природній стан речей, і за повніше охоплення його емоційних складових Жінки - матері, дружини, подруги, сестри, коханої. Молодь читала поезію, занурюючись в багатий, красивий світ поезії, відтворений Лесею Українкою, Ліною Костенко, Анною Ахматовою, Мариною Цвєтаєвою, Белою Ахмадуліною, Людмилою Татьянічевою. 
Познайомились зі збірками поезії краєзнавчого спрямування Лесі Левчук, Ельміри Багірової, Світлани Трохимчук, Тетяни Пустової, Світлани Григоренко. Завдяки новим Інтернет-технологіям слухали голос А.Ахматової, Л.Костенко та історію життя М. Цвєтаєвої. Читали  особисту поезію, розповідали цікаві історії свого життя, що надихнули написати той, чи інший твір. 
Молодих  людей згуртовують  спільні інтереси, захоплення, можливість самовираження. Юнацька бібліотека  залюбки надає їм таку можливість.  



Герої не вмирають

В рамках проведення обласної патріотичної акції "Герої ХХІ століття" в бібліотеках ЦБС оформлені тематичні полички, куточки та стенди на яких представлена зібрана інформація за матеріалами в ЗМІ, на сайтах, серед населення міста про героїчні вчинки воїнів-земляків, учасників АТО, волонтерів; про встановлення пам’ятних знаків, меморіальних дошок героям-землякам та затвердження назв вулиць їхніми іменами; про благодійну діяльність, спрямовану на підтримку армії, яку проводять волонтери тощо. В кожній бібліотеці сформовані папки-досьє «Герої ХХІ століття», де буде зберігатися вся зібрана впродовж Акції інформація.

Центральна міська бібліотека
Новолагерська сільська бібліотека
Обривська сільська бібліотека
Міська бібліотека №2
Міська бібліотека№4 м. Таврійськ
Тополівська сільська бібліотека
Райська сільська бібліотека


понеділок, 25 квітня 2016 р.

Чорнобиль - попередження набат

Напередодні трагічного дня в історії України – 30-річчя Чорнобильської катастрофи, до читальної зали для учнів 5-9 класів міської бібліотеки для дітей завітали учні 3(7)-Б класу Новокаховської гімназії, щоб почути про «страшные ожоги у земного шара на боках». Це був час екоетики «Люби природу не як символ».
 Про проблеми людства, яке живе нині на межі екологічної катастрофи йшла розмова з дітьми. Сьогоднішнє молоде покоління знає і про «парниковий ефект», і про кислотні дощі та пестициди, про жахливий стан з питною водою та чистотою повітря. Згадали й про наш Чорнобиль і про війну на Донбасі, яка теж – «Чорнобиль». Усі разом подивилися документальний фільм «Забруднення навколишнього середовища»  та мали можливість познайомитися з літературою, що висвітлює проблеми екології в Україні та світі.

Закінчилася зустріч пророчими словами Бернарда Шоу: «Ми навчилися плавати у воді, як риби, літати в небі, як птахи, залишилось жити на Землі як люди». 



Хай стане мир міцніший у стократ,
Хай над землею чисте небо буде.
Чорнобиль — попередження набат,
Його уроків людство не забуде.  
 Чорною сторінкою історії стала на нашій планеті Чорнобильська аварія, яка ще довгі роки буде нагадувати про себе. У цей день небо над квітучим і спокійним Поліссям покрилося зловісною хмарою радіаційного диму.      
     Сталася одна із найстрашніших за своїми  наслідками техногенно-екологічна катастрофа у світі.
    Чорнобиль став жорстоким уроком для людства, а наші співвітчизники  - прикладом мужності та самопожертви.
      Саме цій події 22 квітня бібліотекарями міської бібліотеки №2 Носенко О.А. та Скрипаль К.І. для учнів ЗОШ №10 був присвячений вечір-спомин «Вже лелека не в’є там гніздечко».  Бібліотекарі розповіли учням  про трагічні події, які сталися 26 квітня 1986 року. Діти уважно слухали про перших  пожежників, які першими прибули на місце аварії  і ціною свого життя погасили  радіаційний вогонь. С великим болем і сумом переглядали учні слайди про мужність і відвагу ліквідаторів ЧАЕС, евакуацію мешканців з зараженої території та  наслідки катастрофи.

23 квітня в Новолагерській сільській бібліотеці відбувся урок пам′яті «І лине Чорнобильський дзвін» для дітей-читачів бібліотеки.
Урок відкрила провідний бібліотекар Балюк Л.Ю., оголосивши тему та мету заходу. рядками трагічного вірша:    
 Чи буде квітень, як завжди,
Дарунком весняної здоби,
Чи власним іменем біди
Ми назвемо його «Чорнобиль»?...
Потім ведуча заходу Спасьонова Олена розповіла коротку історію аварії на Чорнобильській АЕС та про тяжкі уроки, які нам дав Чорнобиль.  
Її розповідь доповнювали по черзі присутні діти. 
В кінці заходу діти хвилиною мовчання вшанували пам'ять відважних героїв, які загинули від смертельної радіації, рятуючи від полум’я станцію і людей. 
Свічка поминальна і свічка надії…
26 квітня полум’я їхні в кожному домі
зіллються в одне – полум’я віри.
Ми будемо жити!

В очікуванні Великодня

Свята завжди несуть радість, добро, зустрічі, тож напередодні найсвітлішого християнського свята Великодня, учні гімназії відвідали клуб «Бібліокафе» у міській бібліотеці для дітей. Бібліотекарі запросили  маленьких гостей на годину духовності «Доки писанки пишуть люди, доти життя на світі буде».
Дітлахам цікаво було почути розповідь про народні звичаї та традиції, пов’язані з цим Святом. Великдень українці завжди святкували радісно, піднесено. Готувалися до нього заздалегідь. Упродовж тижня наводили лад у господі: прибирали, мазали хати, розмальовували стіни зсередини, інколи й знадвору. Прикрашали покуть, вивішували найкращі рушники. Господині випікали паски. Окрім паски, своєрідним символом свята було яйце: писанка, крашанка, мальованка.
Окрім цього, п’ятикласники віртуально побували в єдиному у світі музеї писанки в місті Коломия Івано-Франківської області. Коломийський пам'ятник є найбільшою писанкою в світі, заввишки 13 м. Це єдиний у світі музей писанкового розпису. Архітектурна споруда у формі найбільшого у світі писанкового яйця стала візитівкою Коломиї.  В колекції музею понад 6000 писанок з різних регіонів України та країн світу. Далі діти переглянули  відеоролик про пасхальну колекцію знаменитих яєць Карла Фаберже,  послухали українські народні пісні про Великдень, познайомилися з книжками   Василя Скуратівського, погортали альбом «Подаруй ми писаночку»,  українські народознавчі енциклопедії та довідники, а ще переглянули мультфільм «Розмалюю писанку».
Бібліотекар розповіла про особливість орнаменту писанок на Херсонщині та показала декоративні писанки, які виготовили діти члени гуртка «Умілі руки», що діє в дитячій бібліотеці.
В народі кажуть що у ці святкові дні є момент, коли Господь відкриває небо, аби почути та виконати одне найзаповітніше бажання людини з чистим серцем. Саме тому до Великодня рекомендується прогнати з серця усе зло,  ненависть і заздрість

  1-В клас гімназії прийшов до міської бібліотеки для дітей, щоб побувати на уроці з народознавства, на якому діти вивчали народні традиції, пов’язані з найулюбленішим весняним святом усіх християн – Великоднем або Святом Пасхи, днем Воскресіння Ісуса Христа.






А розпочався урок з весняного дерева прикрашеного пасхальними прикрасами, які були зроблені гуртківцями «Умілих рук» у Вербну неділю. Першокласники були в захваті. Електронна презентаця, підготована бібліотекарями, розповіла дітям про писанки, дряпанки, крашанки, мальованки. Познайомила  зі світом  унікальних витворів Карла Фаберже. Присутні відвідали пам’ятник писанці у Канаді  і музей у Коломиї. Познайомились з поняттям «Страсний тиждень» по дням і зіграли  в народознавчу гру «Катання крашанок», а допомогли в цьому картини відомих художників 19-го століття.
Добігають останні дні, що наближають світлий Великдень.  24 квітня, у Вербну неділю зібралися учасники  гуртка «Умілі руки»  міської бібліотеки для дітей, щоб  виготовити  Великодні писанки у декоративній техніці з ниток і бісеру.
Писанка для українців – не тільки символ життя, добра й надії, а ще й магічний оберіг нації, її філософії і культури.  Колись писанки писали цілу весну, сьогодні ж – тільки три дні перед Паскою.
Гуртківці виготовляли ж декоративні писанки, які прикрасять і їхні домівки, і Великодній стіл та стануть оберегом для кожної сім’ї.


Ніщо так не об’єднує, як спільна праця, а якщо ця праця приносить задоволення, то це ще приємніше.  24 квітня членів дитячого клубу «Журавлик» саме і об’єднала майстерня радості «Сюрприз до Великодня». Свято Світлої Пасхи полюбляють дорослі, а ще більше малеча, тому приємним сюрпризом стане для близьких пасхальне яйце, яке прикрасили діти своїми руками.  


Бібліотечний пункт міської бібліотеки №2 разом з літературно-меморіальним музеєм А.П. Бахути  провели культурно-мистецьку акцію-рандеву «Народні традиції українців – Великдень чи Воскресіння Христове».  

До бібліотеки завітали мешканці селища Робітниче та центральної частини Нової Каховки. Організатори заходу бібліотекар Новосьолова С.М. та директор музею  Лупашко Т.В. та розповіли, що це світле свято виникло з глибокого переконання людства у неминучій перемозі світла над темрявою, добра над злом, життя над смертю. До християнства свято називали Великдень, а з прийняттям християнства  це світле свято люди пов’язують із воскресінням Ісуса Христа.
З цікавою повідомленням виступив ієромонах Свято-Андріївського Храму отець Іларіон. Він розповів про великі православні свята, традиції повязані з ними: про передвеликодний тиждень, великодню суботу, Великдень, посвячення пасок, вітання з мирянами, про поминальну неділю, яка йде після Великодня.
Отець Іларіон відповів на чисельні запитання присутніх.
Присутні пригосщались запашним чаєм та печівом.



Кращі читачі Нової Каховки у «Великій книзі читацьких рекордів Херсонщини-2016»!

21 квітня кращі читачі нашого міста, переможці 2-го етапу міського конкурсу на звання найкращого читача 2016 року  «Велика книга читацьких рекордів Херсонщини», учні ЗОШ № 5 – Бабич Сергій, учень 6 класу та Сидоркіна Анна, учениця 7 класу прийняли участь у 3-му обласному етапі конкурсу, який відбувся в обласній бібліотеці для дітей ім. Дніпрової Чайки (м.Херсон).
Під час ранкової реєстрації наші юні переможці отримали дипломи за перемогу у 2-му , міському етапі конкурсу.

пʼятницю, 22 квітня 2016 р.

Земля - наш дім

Екологія хвилююча тема для всього людства і вона актуальна для наймолодшого міста області – Таврійська. Бібліотека  №4 м. Таврійська веде активну роботу з екологічного просвітництва громади, тому 21 квітня в приміщенні бібліотеки зібрався "Круглий стіл" із обговорення питань щодо шляхів ліквідації незаконного сміттєзвалища в районі залізничного вокзалу м. Таврійська та запровадження системи роздільного збору відходів. 
Стіл відбувся за фінансової підтримки Шведського агенції міжнародного розвитку та співробітництва "SIDA". Ініціатором заходу виступила НК МГЕО "Мама -86 – Нова Каховка" та її голова Козак Т.Ф., яка виступила з доповіддю "Сучасні сміттєзвалища, їх вплив на довкілля і людину. Можливості щодо зміни ситуації з приводу рекультивації та ліквідації незаконного сміттєзвалища в районі залізничної станції "Каховка". 
Представники переробних підприємств та пунктів прийому вторинної сировини прийняли участь у дискусії щодо зменшення навантаження сміття на звалище. 
Заступник міського голови м. Таврійська – Марчук Л.В. ознайомив присутніх з планами Таврійського міськвиконкому щодо вирішення ситуації. Дискусія була гарячою і прийняті рішення дають надію на покращення ситуації зі сміттям в м. Таврійську. 

А сьогодні, 22 квітня,  учні ІІ-А класу гімназії, завітавши на еко-подорож «Наш дім – планета Земля» до міської бібліотеки для дітей, дивувалися  й захоплювалися географічними чудесами й уже зробленими відкриттями.  На власні очі бачили, як зароджувалося життя на нашій планеті, знамениті водоспади, таємничі озера та печери, підводні коралові рифи, блискучі під сонцем льодовики та інші найцікавіші факти, що стосуються природних явищ, материків, морів, річок, гір, вулканів і долин.
 З величезним інтересом діти дізналися  якими  були  найдавніші, найперші тварини, чиї голоси почула первісна планета Земля, про розвиток життя на Землі та походження людства.
Віртуально погортали сторінки  Чорної книги, як попередження  для людей і нагадування про тих представників нашого світу, яких повернути вже не можна.
Сподіваємося, що сьогоднішня зустріч  у стінах бібліотеки  змогла розбудити  і розвинути інтерес дітей  до історії та культури людства, навчила дбайливо ставитися до навколишнього світу, захоплюватися ним, плекати й охороняти нашу прекрасну тендітну планету - Землю.
Після  заходу шестикласники ознайомилися з енциклопедіями, книжками та журналами  про досягнення і відкриття в області географії.

НАС НЕ СТАЛО ЩЕ ВЧОРА

Під такою промовистою назвою вийшла з друку у 2015 році  чергова поетична збірка новокаховської поетеси, лауреата літературного конкурсу імені А. П. Бахути, Світлани Трохимчук. В збірку, яку С. Трохимчук присвятила бійцям Херсонського батальйону,  ввійшло більше 40 віршів про буремні події, що відбуваються в наш час на сході України. «Поетеса сама немовби на лінії фронту, вона воює душею, серцем, пам’яттю і словом. Бо слово – також зброя…» - так пише про її поетичні твори у вступній частині збірки херсонський письменник Леонід Марченко.
Твори С. Трохимчук  про війну, воїнів, розбиті війною життя, розруху, тому вони такі глибокі за змістом, у кожному рядку нестерпний біль та сум…
   
Рвані рани і шрами на серці,
Дикий біль незрівняний ні з чим.
Світе мій, відведи від нас все це,
Зупини цей кривавий Гольфстрим.


Заключний день Тижня молодіжної книги


      22 квітня до центральної міської бібліотеки завітали старшокласники ЗОШ №4 на слайд-показ «Краса, легендою повита», присвячений Світлому Воскресінню Христовому, Великодню.
Бібліотекарі розповіли, що у християн це свято називається Пасхою. 
 Це свято багате на різноманітні й величні богослужіння, церковні обряди, народні звичаї. Тож бібліотечні працівники допомогли молодому поколінню правильно зібрати святковий кошик. У якому мають бути: паска, яйця (писанки, крашанки, крапанки), шинка, ковбаса, сир, масло, свічка, хрін та сіль. Й не забули розповісти про їх магічні значення. 
А щоб ніхто не забував обряди та звичаї свого народу, запропонували прийняти участь у грі «Передчуття свята». За участь у грі всі отримали у подарунок листівки. Під час проведення заходу були представлені поезії: П. Воронька, С. Рачинця, В. Сосюри, Т. Шевченка та ін. В продовж всього заходу демонструвались слайди по даній темі. 
На тематичній поличці, окрім книжок, були розміщені роботи бібліотекарів: витинанки, голуби, корзинки, декупаж. Зараз у навчальних закладах нашого міста, напередодні свята, проходять майстер-класи по виготовленню пасхальних прикрас. Тому бібліотекарі радо розповіли юнацтву, як можна власноруч зробити витинанки, крашанки,  та ін. 


Свято Пасхи недалечко,
Люди звичай бережуть, –
Розмальовують яєчка,
Пишні пасочки печуть.
Святкування йде віками, –
Це такі чудові дні:
В гості йти, під рушниками
Страви нести запашні.

От і міська бібліотека №2 запрошує переглянути книжкову виставку «Свято Великодня йде до хати».